با تلاش بنیاد مسکن صورت گرفت؛

کدخبر : 811

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از ساخت ۳۶۱ هزار و ۲۱۳ واحد مسکونی در سراسر کشور توسط این بنیاد خبر داد.

اکبر نیکزاد رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در نشست خبری به مناسبت فرارسیدن ۲۱ فروردین سالروز افتتاح حساب ۱۰۰ حضرت امام (ره) و تأسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: یکی از برنامه‌های مهم بنیاد مسکن این است که تا سال ۱۴۱۰ حتی یک واحد مسکونی غیرمقاوم در کشور نداشته باشیم که به همین منظور سالانه باید ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در کشور باید مقاوم سازی شود که به همت بنیاد مسکن نیز صورت می گیرد. هم اکنون ۲۴۵ هزار و ۷۶۳ واحد مسکونی روستایی در نقاط مختلف کشور توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حال نوسازی است و بنا داریم تا با همین شتاب نوسازی مسکن روستایی را دنبال کنیم. نیکزاد با بیان اینکه نوسازی بافت‌های فرسوده در سرفصل برنامه‌های بنیاد قرار دارد.

نیکزاد تصریح کرد: به همین منظور تفاهم نامه‌ای با شهردار تهران امضا که بر اساس آن ۱۱ هزار و ۲۳۰ واحد در این بافت‌ها عملیات اجرایی نوسازی آنها توسط بنیاد در حال انجام است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به اجرای طرح نهضت ملی مسکن اشاره کرد و گفت: ۱۰۴ هزار و ۲۱۰ واحد مسکونی در شهرهای مختلف توسط بنیاد در قالب نهضت ملی مسکن در حال ساخت است که سرجمع فعالیت‌های صورت گرفته در بخش مسکن شهری، روستایی و بافت‌های فرسوده که توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حال انجام می‌باشد ۳۶۱ هزار و ۲۱۳ واحد مسکونی است.

نیکزاد با اشاره به دوره زمانی ساخت و نوسازی مسکن در نقاط شهری و روستایی گفت: مدت زمان ساخت مسکن در نقاط روستایی یک ساله و شهرها دو ساله می‌باشد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ادامه به وجود ۶۸ هزار روستا در سطح کشور، بیان داشت: از این تعداد ۴۰ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار است که در تمام این روستاها طرح هادی مصوب شده است.

نیکزاد با بیان اینکه افق اجرای طرح هادی ۱۰ ساله است بیان داشت: سالانه باید طرح هادی را در چهار هزار روستا بازنگری کنیم که سال گذشته این طرح در چهار هزار و ۳۰۰ روستا مورد بازنگری قرار گرفته است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه در استان‌های شمالی مانند گیلان، مازندران و گلستان به دلیل وجود شالیزار و جنگل امکان توسعه طولی روستا وجود ندارد، خاطرنشان کرد: به همین منظور ساختمان ۲ یا سه طبقه بسازیم تا مشکل مسکن جوانان برطرف شود.

نیکزاد با اشاره به اینکه سال گذشته سه هزار میلیارد تومان اعتبارات قیر، چهار هزار و ۳۷۲ میلیارد تومان اعتبار ملی برای اجرای طرح‌های روستایی و یک هزار و ۸۴۳ میلیارد تومان اعتبار استانی و سرجمع ۹ هزار و ۲۱۵ میلیارد تومان اعتبار در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار گرفته است.

نیکزاد با بیان اینکه تلاش ما بر این است که تلاش ما بر این بوده که نرخ ساخت هر متر مربع از هفت تا هشت میلیون تومان بالاتر نرود گفت: امسال وام مسکن روستایی افزایش نخواهد داشت و روستاییان برنامه‌ریزی‌شان بر مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان باشد که پارسال ۱۵۲ هزار متقاضی به بانک‌های عامل معرفی که از این تعداد ۷۱ هزار مورد انعقاد قرار داد شده که ۴۸ هزار مورد دیگر تا پایان اردیبهشت به بانک‌ها معرفی می‌شوند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه ۳۰ درصد از پروژه‌های افتتاحی در سال گذشته مربوط به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بوده گفت: در بخش عمران روستایی به اعتبارات استانی، ملی و قیر بسنده نکردیم.

وی افزود: به همین منظور تفاهم نامه‌های مختلفی با دستگاه‌هایی از جمله وزارتخانه‌های نفت، کشور و بنیاد مستضعفان منعقد شده که ۴۰ منطقه با بنیاد مستضعفان با هدف محرومیت زدایی در کشور در حال انجام است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به بازسازی در نقاط حادثه دیده سیل و زلزله گفت: در ۲۳ نقطه کشور ستاد بازسازی فعال و ۵۶ هزار و ۲۲۰ واحد در این نقاط شهری و روستایی در حال بازسازی است.

نیکزاد با بیان اینکه تا سه الی چهار ماه آینده بازسازی شهرستان زلزله زده خوی به پایان خواهد رسید، گفت: وضعیت تعمیرات در این شهرستان تعیین تکلیف و قسط نخست وام بلاعوض به حساب مردم واریز شده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ادامه با بیان اینکه هزینه ساخت هر مترمربع واحد مسکونی در بافت فرسوده تهران حدود ۱۰ میلیون تومان برای ساختمان چهارتا پنج‌طبقه است، بیان داشت: روند تحویل این واحدها که پیشرفت فیزیکی آنها حدود ۳۰ درصد است از سال ۱۴۰۳ آغاز می‌شود.

نیکزاد با اشاره به برنامه‌ریزی برای ساخت ۷۵ هزار واحد مسکونی برای محرومان، گفت: از این تعداد ۴۰ هزار واحد با بسیج سازندگی و کمیته امداد امام (ره)، ۲۰ هزار واحد با بنیاد مستضعفان ،۱۰ هزار واحد با سازمان بهزیستی و ۵ هزار تا واحد دیگر با خیرین مسکن‌ساز بنیاد توافق‌نامه نامه‌هایی داریم.

وی با بیان اینکه ۳۰۰ دستگاه ماشین‌آلات بنیاد مسکن در اختیار بنیادهای استانی است، به سنددار کردن خانه‌ها اشاره کرد و افزود: تاکنون سه میلیون و ۸۰۰ هزار سند برای روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر صادر شده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نوسازی بافت‌های فرسوده را از دیگر برنامه‌های بنیاد اعلام کرد و گفت: هم اکنون نوسازی در شهرستان‌هایی از جمله زاهدان، چابهار، بندر حضرت امام خمینی (ره)، مسجدسلیمان و زابل عملیات اجرایی در دست اقدام داریم و در تعدادی دیگر از شهرها نیز مطالعاتی انجام شده است.

فاز یک خط چهار مترو تا عید فطر به بهره‌برداری می‌رسد

نیکزاد با اشاره به ساخت خط چهار مترو تهران توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: فاز یک آن تا عید فطر به بهره‌برداری خواهد رسید.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به راه‌اندازی بزرگ‌ترین پارکینگ طبقاتی کشور گفت: تا دو هفته آینده بزرگ‌ترین پارکینگ طبقاتی کشور با ظرفیت سه هزار و ۵۰۰ خودرو تا دو هفته آینده عملیات کلنگ‌زنی با حضور شهردار انجام خواهد شد

وی با بیان اینکه واحدهای ۱۰۰ متری حدود ۷۰۰ میلیون تومان هزینه دارد که بخشی از آن باید توسط مردم از طریق آورده تأمین شود، اظهار کرد: در بندرعباس پروژه بنیاد مسکن ۱۰ طبقه است، در شهر سیرجان ۵ طبقه است. در بندرعباس قالب تونلی و در سیرجان به‌صورت ستون بتنی ساخته می‌شود.

نیکزاد گفت: سال گذشته در قم واحدهای نهضت ملی مسکن با قیمت تمام‌شده ۶ میلیون تومان ساخته شده که قیمت همان واحدها امروز هر مترمربع بین ۲۴ تا ۲۵ میلیون تومان است.

وی درباره موجودی حساب ۱۰۰ امام (ره) گفت: موجودی حساب ۱۰۰ حضرت امام (ره) انتها ندارد چرا که سرمایه ما از جیب مردم است.

منبع: مهر
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: