صادرات غیرنفتی

کدخبر : 171

رئیس کل گمرک ایران از رشد ۳۷ درصدی ارزش صادرات غیر نفتی ایران در سال جاری خبر داد و گفت: ارزش صادرات به رقم ۳۸ میلیارد و ۷۰۳ میلیون دلار رسید.

به گزارش شما و اقتصاد پلاس: براساس تفاهم‌نامه همکاری بین گمرک جمهوری اسلامی ایران و سازمان توسعه تجارت ایران، تعیین ارزش کالاهای صادراتی، به سازمان گمرک ایران محول شد. هر کالای صادراتی دارای قیمتی است که قبلا توسط مرجع رسمی دولتی تعیین شده و به صورت فهرست قیمت های صادراتی در اختیار گمرک، بانک و سایر سازمان ها قرار می‌گیرد. گمرک ارزش کالای صدوری را با استعلام از مراجع ذیربط و براساس قیمت عمده ‌فروشی آن در بازار داخلی به اضافه هزینه‌هایی که تا خروج از قلمرو گمرکی به آن تعلق می‌گیرد تعیین می‌نماید.

علیرضا مقدسی رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی امروز در نشست خبری با اشاره به عملکرد ۱۰ ماهه تجارت خارجی اظهار داشت: در این مدت۲۳۴ هزار اظهارنامه وارداتی به وزن ۳۳ میلیون تن بوده که ۱۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش وزنی دارد. ارزش این حجم واردات ۴۱ میلیارد و ۴۷۳ میلیون دلار با ۳۴ درصد رشد وجود داشت.

وی در مورد صادرات گفت: ۵۴۰ اظهارنامه صادراتی وجود داشته که وزن آن ۱۰۰ میلیون تن بوده و ۷ درصد رشد دارد، ارزش این کالاها ۳۸ میلیاردو ۷۰۳ میلیون دلار با رشد ۳۷ درصدی بوده است.

رئیس کل گمرک در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در مورد واردات مرغ‌های آلوده از ترکیه گفت: برخی انبارهای اختصاصی وجود دارد که زیر کلید گمرک است، برای اینکه کالا در دسترس تولید کننده و مصرف باشد، از انبارهای اختصاصی استفاده می‌شود. در این پرونده‌ ۲۲ تن مرغ به کشور وارد شد، این مرغ‌ها در یک سردخانه که مورد تایید خود سازمان نظام پزشکی بوده است.

وی گفت: تقریباً حدود ۲۰۰ روز مرغ ها در انبار مانده است. قرار بود مجوز را دام پزشکی صادر کند که به طول انجامید. نهایتا سردخانه به شکلی است که کالاهای دیگری در آن وجود دارد بعداً گمرک متوجه شد که کالاها در انبار وجود ندارند و خارج شده است بعد از بررسی‌های صورت گرفته دامپزشکی اعلام کرد که کالاها نمی توانند مورد استفاده باشد و توزیع شود. مرغ ها در تهران و یکی از شهرهای دیگر رفته بود و جمع آوری شده است. طبق بند الف ماده ۱۱۳ قانون امور گمرکی و قانون مبارزه با قاچاق اعلام جرم کردیم ارزش این کالاها نیز معادل ۱۴ میلیارد و ۵۵۵ میلیون ریال بوده است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: