سهام عدالت

کدخبر : 179

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن اشاره به بررسی طرحی در کمیسیون جهش تولید و نظارت بر سیاست اصل ۴۴ ، گفت: افرادی که دارای سهام عدالت هستند باید به راحتی تسهیلات بانکی دریافت کنند و نگران تضامین هم نباشند.

به گزارش شما و اقتصاد پلاس: آذرماه امسال بود که خبری مبنی بر دریافت وام از بانک ها با وثیقه سهام عدالت بر روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت. در این خبر آمده بود که؛ همه اشخاص حقیقی، از جمله دارندگان سهام عدالت که تاکنون هیچ میزان از سهام خود را نفروخته‌اند و همه سرپرستان خانوار که حداقل یکی از یارانه‌های نقدی یا معیشتی را دریافت می‌کنند، می‌توانند تا سقف هفت میلیون تومان کارت رفاهی دریافت کنند. مبلغ وام، ۵۰ درصد ارزش سهام عدالت افراد است.

 

دریافت وام برای دارندگان سهام عدالت

حالا عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از ارائه طرحی خبر می‌دهد که در صورت تصویب، برای دریافت تسهیلات بانکی می‌توان از سهام عدالت به جای وثیقه استفاده نمود.

جعفر قادری در گفتگو با ایبِنا، اظهار داشت: طرحی در کمیسیون جهش تولید و نظارت بر سیاست اصل ۴۴ در دست بررسی است که بر مبنای آن قرار است دارایی‌هایی که می‌توان آنها را به عنوان وثیقه دریافت وام تلقی کرد، مورد استفاده قرار گیرد. اگر این طرح عملیاتی شود، دامنه وثیقه‌های بانکی تنوع بیشتری پیدا خواهد کرد.

وی گفت: اکنون فقط زمین و املاک شامل وثیقه هستند که اگر این قانون به تصویب برسد، سهام عدالت هم به عنوان توثیق بانکی مورد پذیرش قرار خواهد گرفت؛ زیرا یکی از دارایی‌ها باارزش فرد محسوب می‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: همچنین ما به دنبال این هستیم که مؤسساتی را تحت عنوان مؤسسات تضمین راه‌اندازی کنیم تا افراد دارایی‌هایشان را به صورت یکجا وثیقه این مؤسسات قرار دهند که دیگر نیازی نباشد مورد به مورد وثایق خود را بین بانک‌ها جابجا کنند. بلکه یکجا این وثایق را در مؤسسه تضمین قرار دهند و این مؤسسات تضامین لازم را برای دریافت تسهیلات به بانک ارائه دهد.

 

کمیسیون اقتصادی

 

قادری با بیان اینکه توثیق سهام عدالت به تولید ملی کمک خواهد کرد، ادامه داد: در شرایط فعلی فرد مجبور است که برای دریافت وام، بخشی از دارایی و املاک خود را به عنوان وثیقه قرار دهد و برند او برای وثیقه مناسب نیست؛ درصورتی که میلیاردها تومان ارزش برند تجاری اوست که این مسئله خود یک ضعف محسوب می‌شود؛ لذا تلاش ما این است که همین برند هم به عنوان وثیقه مورد پذیرش بانک‌ها باشد.

وی بیان کرد: این طرح دقیقاً در راستای حمایت از تولید ملی است و افرادی که سهام عدالت دارند، دارای برند شغلی هستند یا اینکه دارایی‌های دیگر به غیر از املاک در اختیارشان هست، به راحتی می‌توانند تسهیلات بانکی دریافت کنند و نگران تضامین هم نباشند.

این نماینده مردم در مجلس گفت: در قالب طرح تأمین حامی تولید و زیرساخت‌ها این اقدامات در دست بررسی و انجام است و به محض تصویب آن و طی فرآیندهای قانونی به مرحله اجرا درخواهد آمد.

قادری در بخش دیگری از این مصاحبه به نرم‌افزار نشان‌ بانک ملی به عنوان نخستین شعبه الکترونیکی بانک ملی گفت: بانک ملی همیشه در حوزه الکترونیکی کردن خدمات بانکی خود پیشگام و مؤثر واقع شده است. اینکه این بانک توانسته بستری را فراهم کند که بتوان از طریق آن افتتاح حساب غیرحضوری یا خدمات غیرحضوری بانکی را انجام داد، خود نقطه قوتی است. درواقع بانک ملی به این سمت حرکت می کند که دیگر بدون حضور در بانک بتوان افتتاح حساب انجام شود یا اینکه درخواست تسهیلات داشت.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: