افزایش حقوق کارگران

کدخبر : 180

دیروز خبر افزایش ۶۰ درصدی حقوق کارمندان منتشر شد، اما هنوز خبری از افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱ نیست. از آنجایی که افزایش حقوق ها متناسب با میزان تورم و سبد معیشت خانوارها تعیین می‌گردد این احتمال وجود دارد که حقوق کارگران هم با افزایش ۶۰ درصدی برای سال آینده تعیین شود.

به گزارش شما و اقتصاد پلاس: ظاهرا تکلیف کارمندان دولت برای افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ مشخص است اما در خصوص کارگران شورای عالی کار هنوز وارد فاز تصمیم‌گیری نشده است. براساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران از تورم کالاها و خدمات خوراکی، تورم سالانه در دی ماه رقم ۴۲ درصد است. با افزایش ۴۲ درصدی حداقل حقوق کارگران به پنج میلیون تومان می‌رسد.

اگر قرار باشد حداقل حقوق کارگران نیز همسان با کارمندان یعنی پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باشد، باید دو میلیون تومان به حداقل حقوق اضافه شود که در واقع میزان افزایش حقوق حدود ۵۷ درصد برآورد می‌شود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق در افزایش ۶۰ درصدی حداقل حقوق کارمندان، افزایش ۶۰ درصدی حداقل دستمزد کارگران را خواستار شد و گفت: شورای عالی کار صرفنظر از افزایش ۶۰ درصدی در پایه حقوق کارگران باید درصدی هم بابت عقب افتادگی مزدی کارگران درنظر بگیرد تا فاصله بین تورم و سبد معیشت خانوارهای کارگری برای سال آینده کاهش یابد.

هادی ابوی افزود: حداقل حقوق کارمندان امسال سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و کارگران دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود که یک میلیون تومان فاصله را نشان می دهد؛ یعنی یک میلیون تومان عقب افتادگی مزدی با کارمندان در حداقل حقوق داریم. البته نمی گوییم در بحث تطبیق، کارگران و کارمندان را با هم تطبیق بدهند چون ساز و کارش متفاوت است ولی انتظار داریم که این فاصله و اختلاف یک میلیون تومانی پوشش داده شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: