یارانه جدید + توافق در مذاکرات

کدخبر : 181

سخنگوی دولت دیروز از مردم خواست تا منتظر خبرهای خوشی در دهه فجر باشند. با اعلام آقای بهادری جهرمی، گمانه‌زنی‌ها در این ارتباط شروع شد. عده‌ای معتقدند که یارانه بنزینی یا همان یارانه جدید یکی از اخبار مورد نظر دولت در دهه فجر است و گروهی دیگر خبر توافق در مذاکرات را خبر خوش دولت می‌دانند.

به گزارش شما و اقتصاد پلاس: علی بهادری جهرمی دیروز در نشست خبری خود از خبرهای خوشی در دهه فجر توسط دولت خبر داد که بسیاری گمانه‌زنی ها درباره این موضوع در فضای مجازی و میان مردم انجام شد. بسیاری معتقدند که یکی از خبرهای خوبی که قرار است در دهه فجر به مردم داده شود همان مبلغ افزایش یارانه هاست که با عنوان افزایش و اصلاح یارانه بنزینی قبلا قرار بود از دی ماه اجرا شود. و عده ای دیگر خبر توافق در مذاکرات را خبر خوش دولت اعلام می‌کنند.

شاید دلیل این همه گمانه زنی و صحبت‌های میان مردم این است که شهروندان به خاطر فشار معیشتی و اقتصادی منتظر یک معجزه یا یک خبر خوب و دلگرم کننده هستند. آنها می‌گویند که از بس خبر گرانی و تورم، تغییر ناگهانی یک تصمیم، اختلاس و سکوت مسئولین را در این چند سال شنیده‌ایم همیشه و در همه حال منتظر یک خبر خوش و حرکتی جهنده در تصمیمات مسئولین و مدیران رده بالای کشور هستیم.

اما اینکه یارانه جدید چیست و یا بر چه مبنایی خبری از توافق احتمالی در اذهان عمومی به عنوان خبر خوب نقش بسته است موضوعی است که در این مطلب به آنها پرداخته می‌شود.

یارانه جدید یکی از احتمالات خبرهای خوب دولت در دهه فجر

دولت در این ماه (بهمن ماه) باید دو یارانه معیشتی بنزین و یارانه نقدی را به حساب سرپرستان خانوار واریز کند، احتمالا واریز یارانه نقدی جدید نیز وجود دارد.

اولین یارانه؛ واریز یارانه معیشتی بنزین که مبلغ آن برای هر خانوار متناسب با تعداد اعضای آن بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان است. دومین یارانه‌ای که باید دولت در بهمن ماه واریز کند، یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی است.

و اما یارانه دیگری که آقای محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور در دی ماه از آن صحبت کرده بود، سومین یارانه ای است که احتمال پرداخت آن در این ماه اعلام شده است و مردم به عنوان یارانه جدید از آن یاد می‌کنند. 

طبق گفته معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، قرار بود در دی ماه یک خانوار چهار نفره ۸۰۰ هزار تومان یارانه نقدی دریافت کند.

مبلغ یارانه جدید قرار بود پلکانی باشد، یعنی دهک‌های اول تا چهارم نفری ۱۲۶ هزار تومان و دهک‌های پنجم تا هفتم ماهانه ۹۰ هزار تومان یارانه بیشتر بگیرند. تعداد مشمولان نیز همان ۶۰ میلیون نفری است که یارانه معیشتی دریافت می‌کند.

 

یارانه جدید

 

آنطور که دولت اعلام کرده قرار است یارانه جدید  از منابع جدیدی که با حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی به دست می‌آید، پرداخت شود. در حال حاضر نیز لایحه حذف آن به مجلس رفته و تصمیم نهایی را باید نمایندگان مجلس بگیرند.

اگر نمایندگان برای حذف ارز ترجیحی چراغ سبز نشان دهند، احتمالا دولت همزمان با واریز یارانه معیشتی یارانه جدید نیز واریز می‌شود، در غیر این صورت امکان موکول شدن آن به زمان دیگری وجود دارد.

 

توافق احتمالی در مذاکرات وین

این روزها مذاکره‌کنندگان سرگرم تهیه متن نهایی مذاکرات هستند و رایزنی‌ها در این رابطه از یکشنبه گذشته که دیپلمات‌های ارشد گروه ۱+۴ و ایران برای نخستین بار در دور هشتم تشکیل جلسه داده‌اند شدت گرفته است.

متن پایانی که از آن به عنوان تصمیم (Decision) یاد می‌شود دارای سه ضمیمه در حوزه رفع تحریم ها، تعهدات هسته‌ای و نحوه پیاده سازی اقدامات طرفین است. شنیده‌ها حاکیست که در حوزه تحریم‌ها و راستی‌آزمایی پیشرفت‌های بیشتری نسبت به تضامین حاصل شده است؛ اما هنوز موضوعات مهمی در این زمینه باقی مانده و باید تصمیمات اساسی اتخاذ شود.

 

توافق در مذاکرات

 

به هرحال باید منتظر ماند و دید که خبرهای خوبی که آقای بهادری جهرمی از آنها به مانند یک هدیه در دهه فجر برای مردم از طرف دولت اعلام نمود چه خبرهایی خواهد بود و چه میزان این گمانه‌زنی‌ها با واقعیت نزدیک است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: