ارز ۴۲۰۰ تومانی

کدخبر : 182

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این شرایط و با در نظر گرفتن این‌که حذف ارز ۴۲۰۰تومانی مستقیماً بر معیشت مردم تأثیر دارد، گفت: باید ساختار اقتصاد را اصلاح کرد حذف این ارز بدترین راهکار است.

به گزارش شما و اقتصاد پلاس: روح‌الله ایزدخواه در خصوص حذف ارز 4200تومانی و اصرار سازمان برنامه و بودجه در این خصوص گفت: در زمان حاضر هفت قلم کالایی که بر اقلام اساسی غذا و داروی مردم تأثیر دارند مشمول ارز 4200تومانی هستند.

وی افزود: اگر دولت بخواهد به‌صورت یک‌طرفه و برای تأمین کسری بودجه ارز ترجیحی را حذف کند، قطعاً راهکار مناسبی نیست یا به‌عبارت دیگر باید گفت که این مسئله آخرین راهکار است. در بحث توزیع، دولت باید بتواند ساماندهی انجام دهد و برای افزایش تولید نهاده‌های دامی مشوق‌هایی را در نظر بگیرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تا زمانی که دولت چنین راهکارهایی را دنبال نکرده است و با در نظر گرفتن این‌که حذف ارز 4200تومانی مستقیماً بر معیشت مردم تأثیرگذار است و موجب افزایش انتظارات تورمی می‌شود، در این شرایط حذف ارز ترجیحی بدترین راهکار است.

 

دولت، تورم شدید ناشی از حذف ارز ترجیحی را محاسبه نکرده است 

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه در مورد حذف ارز ترجیحی دو بحث از سوی دولت مطرح شد؛ یکی عدم برخورد ارز ترجیحی به هدف و دیگری کمبود ارز و کسری بودجه، گفت: اگر موضوع عدم اصابت ارز ترجیحی به هدف است، می‌توان آن را از طریق راهکارهای دیگری مدیریت کرد اما اگر مسئله کسری بودجه دولت باشد، این سؤال پیش می‌آید؛ آیا حذف ارز ترجیحی بهترین راهکار است؟

وی تأکید کرد: آیا دولت تورم شدیدی را که پس از حذف ارز 4200تومانی به اقتصاد وارد می‌شود محاسبه کرده است؟ ظاهراً چنین اقدامی صورت نگرفته است و پیش‌بینی‌هایی که تا الآن صورت گرفته محل اشکال است، ضمن اینکه تجربه حوادث سال 1398 نشان داد که پیش‌بینی‌های افزایش سه تا چهار درصدی تورم غلط بود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر بخواهیم به مسائل کارشناسی اکتفا کنیم و واقعیات جامعه را نبینیم، با تبعات جدی مواجه خواهیم شد. در زمان حاضر و با وجود اینکه هنوز ارز ترجیحی حذف نشده است، قیمت‌‌ها در برخی کالاها در حال تغییر است، این موضوع نشان می‌دهد که جامعه نسبت به این حذف حساس است.

 

اصلاح ساختار اقتصاد راه حل است نه افزایش قیمت‌ها

وی با ابراز "ما ندیده‌ایم که این موارد را کارشناسان سازمان برنامه و بودجه در نظر بگیرند"، گفت: بحث کسری بودجه دولت راهکارهای دیگری دارد، چه‌نیازی است که ما به مردم فشار بیاوریم و شوک تورمی بدهیم؟ چرا به‌سراغ راهکارهای دیگری نظیر کنترل اقتصاد واردات، سوداگری و دلالی نرویم؟

ایزدخواه معتقد است: دولت باید از محل اصلاح ساختار اقتصاد مشکل خود را حل کند نه از محل افزایش قیمت‌ها.

جزئیات مصوبات کمیسیون تلفیق درباره بودجه 1401/ قادری: ابقای ارز ترجیحی منشأ اصلی تورم است/ چرا وام ازدواج در بودجه نیامد؟

وی گفت: در خصوص امکان نظارت دولت بر روند تخصیص ارز ترجیحی تا رسیدن به دست مصرف‌کننده نمی‌توان با حذف ارز 4200تومانی صورت مسئله را پاک کرد. اگر شما ارز 4200 تومان را به نیما یا بازار آزاد رساندید، آیا مشکل ساختاری و بیمارِ نظام توزیع کالا حل می‌شود؟ چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

 

دولت، کسری خود را با حذف رانت و عادلانه کردن توزیع حل کند

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت مسئله کسری خود را به‌صورت روزمره حل می‌کند اما ساختار بهبود پیدا نمی‌کند، چه تضمینی وجود دارد که همین ساختار معیوب سبب افزایش مجدد نرخ‌های اصلاح‌شده نشود و شما مجبور به آزادسازی نرخ ارز نشوید؟ بحث ما این است؛ مدیریت این مسئله را از چه نقطه‌ای باید آغاز کرد؟ آیا از حذف ارز ترجیحی باید آغاز شود یا آنکه از عادلانه کردن تولید، توزیع و تأمین نهاده‌ها و افزایش شفافیت در توزیع کالاها و حذف رانت‌ها باید شروع کنیم؟

وی اضافه کرد: کسی بر نگه‌داشتن ارز ترجیحی تأکید ندارد اما وقتی دولت به‌صورت یک‌طرفه به‌سوی اجرای سیاست‌های پولی ـ مالی که اثرات اجتماعی و تولید فقر جدید آن دیده نمی‌شود، حرکت می‌کند ما با آن مخالفت می‌کنیم، این همان مسیری است که بعضاً در دولت‌های اخیر در نظر گرفته شده بود و می‌توان عنوان اقتصاد تکنوکرات را بر آن گذاشت.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: