قیمت طلا

کدخبر : 185

قیمت طلا بعدازظهر روز دوشنبه در لندن به افزایش 10 دلاری بازگشت، در حالی که بازارهای سهام جهانی به دنبال شکست در وال استریت سقوط کرد. تحلیلگر بازارهای مالی و فلزات گرانبهای ژاپن، گفت: ETF طلا، صندوق اعتماد GLD، از زمان عرضه در بورس در سال 2004، شاهد بزرگترین ورودی یک روزه خود از نظر ارزش بود.

به گزارش شما و اقتصاد پلاس: ETF طلا GLD بیشترین رشد را در 18 سال اخیر داشته است زیرا بازارهای سهام در مواجهه با افزایش نرخ تورم فدرال رزرو آمریکا رکود داشته است.

به دنبال سقوط بازارهای سهام جهانی به دنبال شکست در وال استریت و تنش‌های روسیه و آمریکا بر سر مسئله اوکراین، قیمت طلا با افزایش 10 دلاری در نزدیکی بالاترین سطح 2 ماهه هفته گذشته باقی ماند. آتسوکو وایت هاوس در بالیون والت می نویسد: ETF طلا، صندوق اعتماد GLD، از زمان عرضه در بورس در سال 2004، شاهد بزرگترین ورودی یک روزه خود از نظر ارزش بود.

کویچیرو کامی، تحلیلگر مالی و فلزات گرانبها، در آخرین یادداشت خود به انجمن فلزات طلای ژاپن می‌گوید: در یک روز، جریان‌های خروجی پنج ماه گذشته جبران شد.

تراست معاملاتی طلا (NYSEArca: GLD) روز جمعه گسترش یافت و بیشترین سهام منتشر شده از اوت را به خود اختصاص داد و به 27.6 تن شمش اضافی از سطح بسته شدن روز پنجشنبه به ارزش 1.63 میلیارد دلار نیاز داشت.

این بزرگترین افزایش وزنی یک روزه برای بزرگترین ETF طلای جهان از 21 سپتامبر 2020 و بزرگترین رشد یک روزه دلاری از زمان عرضه در فهرست تقریباً 18 سال پیش است.

رشد کل GLD هفته گذشته به میزان 32.3 تن، در عین حال بزرگترین رشد وزنی از هفته منتهی به 26 مارس 2020، نزدیک به عمق سقوط بحران کووید در بازارهای سهام جهانی بود.

 

نمودار قیمت طلا

نمودار ETF طلای GLD بر حسب تن در برابر قیمت شمش دلار. منبع: BullionVault
 

کامی می‌گوید: در مقابل قیمت‌گذاری طلا با بیت‌کوین که نیمی از ارزش دلار خود را از اوج رکورد ماه نوامبر از دست داد، ثبات طلا به خوبی می‌درخشد .

یک استراتژیست طلا به نقل از بلومبرگ با این نظر موافق است: "جهش اخیر در نوسانات بازار، افزایش تنش های ژئوپلیتیکی و افت قیمت کریپتوها به احتمال زیاد جذابیت طلا را به عنوان پناهگاه امن افزایش داده است."

GLD در سال گذشته به 195 تن کمتر نیاز داشت که بزرگترین خروجی سالانه از نظر تناژ از سال 2013 پس از افزایش 278 تنی در طول بحران کووید 2020 - بزرگترین ورودی سالانه از زمان راه اندازی آن در سال 2004 است.

در جبهه ژئوپلیتیک، انگلیس و ایالات متحده  دستور عقب نشینی جزئی از سفارتخانه های خود در اوکراین را صادر کردند و نسبت به افزایش تهدید اقدام نظامی روسیه علیه این کشور هشدار دادند.

 

سقوط در بازارهای سهام دنیا

بازار سهام مسکو تا ظهر روز دوشنبه بیش از 7 درصد سقوط کرد، در حالی که روبل روسیه در برابر دلار در بازار FX به پایین ترین سطح 14 ماهه خود رسید.

سهام اروپا نیز به شدت سقوط کرد، به طوری که شاخص پاناروپایی Stoxx 600 2.7 درصد کاهش یافت و در مسیر بزرگترین رکود دو جلسه ای از ژوئن و پس از رکود هفته گذشته وال استریت در مواجهه با اینکه فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را در سال 2022 به دلیل افزایش تورم بیشتر خواهد کرد. 

سهام جهانی هفته گذشته 4.2 درصد در شاخص سهام بازارهای توسعه یافته و نوظهور FTSE All-World کاهش یافت.

پس از اینکه فلز گرانبها عمدتاً صنعتی در هفته گذشته 5.8 درصد افزایش یافت، قیمت نقره با 1.5 درصد کاهش به 23.70 دلار در هر اونس رسید.

برخلاف ETFهای طلا، تراست ETF نقره ای iShares غول پیکر (NYSEArca: SLV) هفته گذشته به انحلال ادامه داد تا پنجمین جریان خروجی هفتگی متوالی خود را ثبت کند و با افزایش قیمت ها به بالاترین حد در 2 ماه اخیر، به کمترین میزان در 18 ماه گذشته رسید.

پلاتین نیز که دو سوم تقاضای خود را از مصارف صنعتی به رهبری کاتالیزورهای خودکار تامین می کند، پس از افزایش 6 درصدی در هفته گذشته، 0.5 درصد کاهش یافت و به 1028 دلار در هر اونس رسید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: