بورس

کدخبر : 190

زیان سهامداران در بازار سرمایه و گذشت بیش از ۱۵ ماه از محقق نشدن برخی وعده‌های مسئولین، اکنون بسیاری از سهام‌ها کمتر از ارزش ذاتی خود قیمت‌گذاری شده و روزهای سختی را برای سرمایه‌گذاران بورس رقم زده است. بسیاری از کارشناسان بر این عقیده هستند که در کنار عوامل دیگر، مشکل اصلی بازار سرمایه، نبود نقدینگی است.

به گزارش شما و اقتصاد پلاس : به عقیده کارشناسان، بازار سرمایه و افت بورس در روز‌های اخیر روز‌های سختی را تجربه کرد که بیشتر ناشی از چالش‌های بودجه بود. تغییر نرخ گاز شرکت‌های پتروشیمی و فولادی، کاهش دلار، نبود نقدینگی، مشارکت نداشتن بازارگردان‌ها و حقوقی‌ها در کلیت بازار از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر بورس بوده است که موجب ترس و نگرانی سهامداران شد، اما با این وجود، می‌توان گفت نبود نقدینگی مهمترین مشکل بازار سرمایه است.

با گذشت بیش از ۱۵ ماه از زیان سهامداران در بازار سرمایه و محقق نشدن برخی وعده‌های مسئولان در حمایت از این بازار، اکنون قیمت بسیاری از سهام به کمتر از ارزش ذاتی خود رسیده و شرایط مناسبی و ایده آلی برای خرید سهام ایجاد شده است.

پیش بینی می‌شود روند بازار در بهمن ماه و با شرایط فعلی، سخت باشد چرا که قیمت سهام شرکت‌ها به کمتر از ارزش ذاتی خود رسیده و نمودار‌ها هم نشان از کف قیمتی سهام دارند و به نظر می‌رسد چنین موقعیتی، شرایط مناسبی برای ورود پول جدید به بازار باشد.

گزارش شرکت‌های بزرگ هم نشان از وضعیت بسیار مساعد آن‌ها دارد و بسیاری از شرکت‌ها در سه ماه سوم سال، عملکرد مثبتی به نمایش گذاشتند و در دی‌ماه هم فروش بسیار جالبی ثبت کرده اند.

کارشناسان براین عقیده اند که اکنون فرصت مناسبی برای خریداران است و در این شرایط می‌توانند از موقعیت استفاده کرده و ورود کم ریسکی را تجربه کنند درحالیکه بازار سیگنال‌های قوی داده و از این به بعد مسیر جدیدی را تجربه خواهد کرد البته در این بین باید نقش صندوق تثبیت بازار سرمایه و حقوقی‌های فعال و بهبود تعامل فعالان بازار و دولت و نحوه مدیریت شرکت‌های دولتی را هم مد نظر قرار داد.

 

دادستان کل کشور: کلید حل مشکل بورس در دست وزیر اقتصاد است

حجت‌ الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری روز پنجشنبه در حاشیه جلسه شورای اداری نیشابور در جمع خبرنگاران افزود: بخش عمده مشکل بورس جنبه قضایی ندارد بلکه مدیریتی است و باید مدیران اقتصادی، بازار و بانکی برنامه‌ریزی کنند و بخش از این‌ مشکل هم ناشی از یک‌سری جریاناتی است که در بازار اقتصاد وجود دارد و در حال رصد هستیم تا اگر جرمی هم به وقوع پیوسته باشد به آن رسیدگی کنیم.

وی ادامه داد: وقتی موضوع اقتصاد مقاومتی توسط رهبری مطرح شد کاش گوش شنوایی وجود داشت تا جایی که در آن زمان جلسه سران سه قوه برای حل مشکلات اقتصادی کشور با تاکید مقام‌معظم رهبری تشکیل شد ولی از این ظرفیت و بستری که فراهم گردید استفاده نشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: