توافق ایران و چین

کدخبر : 191

این روزها اکثر مردم و خصوصا طیف‌های مختلف سیاسی و اقتصادی صحبت‌هایی از قرارداد ایران و چین به میان می‌آورند و سوالاتی را در این زمینه دارند. از جمله این سوال‌ها این است که؛ مزیت‌هایی که قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات برای کشور به همراه خواهد داشت، چه خواهد بود؟ چیستی جواب این سوالات را در مصاحبه نایب رئیس کمیسیون طرح حمایت از کاربران فضای مجازی می‌خوانیم.

به گزارش شما و اقتصاد پلاس : توافق ۲۵ ساله ایران و چین که در اوایل سال ۱۴۰۰ هیاهوی رسانه‌ای بسیاری به خود اختصاص داده بود اکنون به مرحله اجرا رسیده و آغاز شد.به نظر می‌رسد بسیاری از اهداف این قرارداد در حوزه فناوری، با سیاست‌های دولت جدید و وزارت ارتباطات کنونی همخوانی بیشتری دارد.

توسعه ارتباطات سیار، ساخت و توسعه گوشی‌های هوشمند برای کاربران، توسعه موتور جستجوی بومی، پیام‌رسان‌ها، ایمیل بومی و انتقال تجربه در بسیاری از موارد حوزه فناوری در قرارداد ایران و چین مطرح شده است. حتی سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف فناوری از جمله ایجاد شبکه‌های هوشمند و شهر هوشمند و پارک فناوری، فناوری در حوزه دفاعی و نظامی و حتی سرمایه‌گذاری در بخش فناوری کشاورزی کشورمان از مواردی است که در این سند به آنها اشاره شده است.

در بند «د» از ضمایم شماره ۲ این قرارداد ۲۵ساله بخش «همکاری در زمینه فناوری و ارتباطات و رادیو» وجود دارد که در آن به موارد متعددی اشاره شده است.

این بخش شامل چهار دسته می‌شود که همگی بسیار صریح و واضح هستند و مشخص می‌کند که قرار است به بومی سازی فناوری چه از لحاظ نرم افزاری و چه سخت افزاری توجه ویژه‌ای بشود.

 

مزایای قرارداد ایران و چین در حوزه ICT

نایب رئیس کمیسیون طرح حمایت از کاربران فضای مجازی گفت: ایران می‌تواند از ظرفیت‌های کشور چین در توسعه شبکه فیبرنوری، هوش مصنوعی و شبکه ملی اطلاعات استفاده کند.

علی یزدی خواه با اشاره به مزیت‌هایی که قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات برای کشور به همراه خواهد داشت، گفت: در شرایط فعلی کشور نیازمند سرمایه‌گذاری خارجی است و چین می‌تواند در حوزه‌های مختلفی همچون توسعه ناوگان حمل و نقل، بنادر، نفت و گاز و پتروشیمی که ما نیاز به طرف‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری داریم، مؤثر واقع شود.

نماینده کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: از سوی دیگر چین مخالف هژمونی، تسلط و یکجانبه گرایی آمریکا است و عملکرد این کشور در حوزه اقتصادی نیز نشان می‌دهد که مطابق پیش بینی‌ها، چین تا سال ۲۰۲۵ از نظر توانمندی اقتصادی به قدرت بزرگ مالی دنیا تبدیل می‌شود.

نماینده مردم تهران افزود: در همین حال کشور چین ظرفیت‌هایی در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد که می‌تواند به توسعه شبکه فیبرنوری و شبکه مخابراتی کشور کمک کند. همچنین ایران می‌تواند در تسریع پروژه‌هایی از جمله دولت هوشمند و دولت الکترونیک از ظرفیت‌های این کشور استفاده کند.

یزدی‌خواه خاطرنشان کرد: چین تجربیات قابل اعتنایی در حوزه اینترانت ملی دارد که ایران می‌تواند از این تجربیات در شبکه ملی اطلاعات بهره ببرد.

وی تاکید کرد: چین در حوزه هوش مصنوعی نیز اقدامات مهمی در دست انجام دارد که گسترش روابط با این کشور در این حوزه نیز مؤثر خواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی گفت: از سوی دیگر چین به دسترسی ارزان در بازار جهانی نیاز دارد و کشور ما به واسطه موقعیت جغرافیایی برای دسترسی این کشور به آب‌های جنوب و شمال، کریدور قابل اطمینانی است؛ از این نظر این قرارداد می‌تواند ترانزیت دو کشور را تقویت کند.

وی گفت: به طور کلی قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین قرارداد برد - برد برای دو کشور محسوب می‌شود و امیدواریم شاهد توسعه همکاری‌های دو کشور باشیم.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: