معافیت سربازی

کدخبر : 236

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ گفت: طرح خرید سربازی هنوز نهایی نشده و احتمال منتفی شدن آن وجود دارد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ با اشاره به نامه ستاد کل نیروهای مسلح در مخالفت با مصوبه کمیسیون برای خرید سربازی گفت: طرح خرید سربازی هنوز نهایی نشده و احتمال منتفی شدن آن وجود دارد.

طبق مصوبه کمیسیون تلفیق، مشمولانی که بیش از پنج سال غیبت داشته باشند، می‌توانند نسبت به خرید سربازی اقدام کنند. فوق‌دیپلمه‌ها با پرداخت ۲۵۰ میلیون تومان، لیسانسه‌ها و فوق‌لیسانسه‌ها با ۴۰۰ میلیون و پزشکان عمومی و دارندگان مدرک دکترای تخصصی با ۶۰۰ میلیون تومان می‌توانند کارت پایان خدمت بگیرند و دیگر با هیچ محرومیت و محدودیتی مواجه نباشند.

البته کمیسیون تلفیق چند روز قبل هم شرایط خرید سربازی مشمولان خارج از کشور را نیز تعیین کرد و به کسانی که پنج سال از زمان فراخوانشان به خدمت گذشته باشد، اجازه داد با پرداخت ۱۵ هزار یورو نسبت به خرید سربازی اقدام کنند.

ستاد کل مخالف است

آن‌طور که یک عضو کمیسیون تلفیق بودجه اعلام کرده، ستاد کل نیروهای مسلح با این مصوبه مخالف است. شهریار حیدری گفته است: «ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرده بود با این موضوع موافقت نشود، دلیل مخالفت‌شان هم این است که هم به سرباز نیاز دارند، هم نگرانند این مصوبه مشوقی برای زیادشدن تقاضای خرید سربازی باشد».

این همان موضعی است که «امیر غلامرضا رحیمی‌پور» رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح هم ابتدای امسال اعلام کرده و با اشاره به تجربه قانون قبلی خرید سربازی گفته بود: «در زمان تصویب قانون قبلی خرید خدمت گفته بودند که منجر به کاهش تعداد مشمولان غایب می‌شود اما درعمل دیدیم که تعداد غایبان طی سه سال، دوبرابر شد، به همین دلیل هیچ برنامه‌ای در این خصوص نداریم».

غلامرضا رحیمی ‌پور بر این موضوع هم تاکید کرده بود که: «هیچ برنامه‌ای برای بخشودگی سربازان غایب وجود ندارد، معنی هم ندارد که یک عده با پرداخت پول به سربازی نروند و عده دیگر به سربازی بروند».

متاهلین با دو فرزند کارت معافیت سربازی دریافت می‌کنند

نایب رییس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ از مصوبه این کمیسیون برای دریافت کارت معافیت مشمولین متاهل دارای ۳۰ سال سن و دارای حداقل دو فرزندخبر داد.

محسن دهنوی در مطلبی در صفحه توییتر خود با اشاره به نشست امروز کمیسیون تلفیق نوشت:

«به منظور رعایت عدالت و حرکت به ⁧‫سربازی حرفه‌ای‬⁩ در کمیسیون تلفیق پیشنهاد دادم تا فرآیند و ارقام خرید سربازی، اصلاح اساسی شود.

‌لذا مشمولین متاهل دارای ۳۰ سال سن و حداقل ۲ فرزند، کارت معافیت به صورت رایگان دریافت خواهند کرد.»

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: