خودرو

کدخبر : 277

قیمت کارخانه ای خودروهای ایرانی بین ۵ تا ۱۶ هزار دلار است

به گزارش شما اقتصاد: خودروهای فورد فیستا، فولکس واگن گلف، تویوتا یاریس، مزدا۲ و رنو داچیا از جمله خودروهای صفر کیلومتر با قیمت زیر ۱۰ هزار دلاری در جهان هستند .

 

واردات خودرو به صورت مدیریت شده می‌تواند روی بازار خودروهای هم‌رده و همچنین کیفیت خودروهای داخلی تاثیر گذار باشد. با این حال پرسش اساسی که مطرح می‌شود این است که ورود چه خودروهایی و به چه تعداد می‌تواند بازار داخلی را در کوتاه‌مدت به تعادل نزدیک سازد؟

 

این روزها اخبار متناقضی از واردات خودرو و کشاکش آن بین دولت، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام به گوش می‌رسد. در آخرین اظهارنظرها شنیده شده که مجلس با واردات ۹۶ هزار دستگاه خودرو به کشور موافقت کرده که حدود ۷۰ هزار دستگاه آن را خودروهای سواری تشکیل می‌دهد.

 

1165192_369

 

آن‌طور که روز شنبه مجلس در قالب بودجه سال آینده تصویب کرد، وسایل نقلیه وارداتی عبارتند از:

- تعداد ۵۰ هزار دستگاه خودروی سواری و ۲۰ هزار دستگاه خودروی سواری دوگانه‌سوز هیبریدی و برقی

- تعداد ۱۰ هزار دستگاه کامیون، تریلی، تریلی یخچال‌دار و کشنده

- تعداد ۱۰ هزار دستگاه اتوبوس برون‌شهری و درون‌شهری

- تعداد یک‌هزار دستگاه واگن و واگن یخچال‌دار

- تعداد پنج‌هزار دستگاه دستگاه ماشین آلات سنگین راهسازی اعم از نوساخت یا حداکثر پنج سال ساخت


با این حال، برای اینکه سیاست واردات در کوتاه‌مدت نیز موثر بیفتد با ملزوماتی همراه است تا نکند عده‌ای به همین بهانه اقدام به واردات خودروهای لوکس و گران‌قیمت کنند که هیچ نتیجه‌ای برای تنظیم بازار ندارد.

 

قیمت کارخانه ای خودروهای ایرانی بین ۵ تا ۱۶ هزار دلار است باید دید با توجه به الزام سازمان ملی استاندارد بر پاس کردن استانداردهای ۸۵ گانه، در این کلاس قیمتی چه خودروهایی می‌تواند وارد کشور شود؟

 

آن‌طور که «مهدی دادفر» دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید: امکان واردات خودروهای کارکرده و دست دوم از ۱۰ برند برتر جهان نظیر بنز، بی. ام. دابلیو، فورد، تویوتا و غیره با قیمت کمتر از ۱۰ هزار دلار وجود دارد.

 

وی به ایرنا گفت: در این بازه قیمتی، حتی امکان واردات خودروهای خارجی صفر کیلومتر که از فناوری روز جهان برخوردار باشند، وجود دارد؛ این در حالی است که هیچ‌یک از خودروهای داخلی از فناوری روز دنیا بهره‌مند نیستند.

 

دادفر خاطرنشان‌کرد: فورد فیستا، فولکس واگن گلف، تویوتا یاریس، مزدا۲ و رنو داچیا از جمله خودروهای صفر کیلومتر با قیمت زیر ۱۰ هزار دلاری در جهان هستند که اکثر استانداردهای ۸۵ گانه مد نظر سازمان ملی استاندارد را نیز پاس می‌کنند و می‌تواند بازار خودروی کشورمان را به تعادل نزدیک کند.

 

وی با اشاره به برنامه واردات ۷۰ هزار دستگاه خودرو، خاطرنشان‌کرد: این مساله در وهله نخست روی قیمت خودروهای خارجی تاثیرگذار خواهد بود و به تعدیل قیمت‌ها خواهد انجامید.

 

این مقام صنفی تصریح‌کرد: در ادامه، با فشار بر خودروهای چینی، کاهش قیمت این دسته از خودروها را رقم خواهد زد و پس از آن، دست‌کم از افزیش قیمت خودروهای داخلی جلوگیری خواهد کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: