واکسن نورا

کدخبر : 333

واکسن نورا اواخر فروردین ۱۴۰۱ در سبد واکسیناسیون عمومی قرار ‌می گیرد.

 

به گزارش شما اقتصادواکسن نورا محصول دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) می‌باشد .واکسن نورا توسط متخصصین داخلی تولید شده است.واکسن نورا از نوع پروتئین نوترکیب است. گفته شده آنتی بادی واکسن نورا داوطلبان مرحله اول کارآزمایی بالینی تا چهار ماه وجود داشته است.

 

مدیر علمی پروژه واکسن کرونا نورا گفت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستور خرید این واکسن ایرانی را صادر کرده و پیش بینی می‌شود پنج میلیون دز از این واکسن خریداری و به سبد واکسیناسیون کشور اضافه شود.

دکتر جعفر سلیمیان افزود: به نظر می‌رسد فرآیند تحویل واکسن از این مجموعه به وزارت بهداشت حدود ۲ هفته طول بکشد و به عبارتی در این مدت واکسن نورا در اختیار این وزارتخانه قرار می گیرد.

وی ظرفیت تولید ماهیانه واکسن نورا را بین سه تا پنج میلیون دز اعلام کرد و گفت: تاکنون پنج میلیون دز از این واکسن تولید شده و آماده تحویل به وزارت بهداشت هستیم. 

مدیر علمی پروژه واکسن کرونا نورا پیش بینی کرد: واکسن نورا اواخر فروردین ۱۴۰۱ در سبد واکسیناسیون عمومی قرار ‌گیرد.

سلیمیان ادامه داد: در حال حاضر تعدادی از واکسن های کرونا اعم از داخلی و وارداتی در سبد واکسناسیون کشور قرار دارد که با ورود واکسن ایرانی نورا تنوع این سبد بیشتر می شود و مردم حق انتخاب بیشتری خواهند داشت.

وی ادامه داد: مجوز مصرف اضطراری واکسن نورا به عنوان ششمین واکسن چند روز پیش از سوی سازمان غذا و دارو صادر شد.

 نورا یک واکسن نوترکیب است که با تلاش چندین ماهه پزشکان، متخصصان و پژوهشگران بخش تحقیقات و پژوهش بیمارستان بقیه الله (عج) و با مشارکت محققان دانشگاه امام حسین (ع) ساخته شد.

مرحله سوم کارآزمایی بالینی این واکسن ایرانی که با حضور ۱۰ هزار داوطلب در پنج شهر تهران، کرج، مشهد، دزفول و قم از دی ماه امسال آغاز شده بود با موفقیت پشت سر گذاشته شد.

نورا، ششمین واکسن ایرانی کرونا است که پس از واکسن‌های برکت، پاستوکووک، رازی‌کووپارس، اسپایکوژن و فخرا هفته پیش مجوز استفاده اضطراری را از وزارت بهداشت دریافت کرد تا در سبد واکسیناسیون کشور قرار گیرد.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، ظرفیت ماهیانه فعلی تولید واکسن نورا حدود سه میلیون دز بوده و این ظرفیت متناسب با نیاز کشور قابل افزایش است.

ایرنا اضافه کرد: این واکسن از مناسب‌ترین واکسن‌ها برای تزریق دز سوم است، چون این واکسن اثربخشی بالایی حدود ۹۰ درصد دارد و میزان آنتی بادی مناسبی را در بدن ایجاد می‌کند./منبع: ایرنا

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: