رژیم| لاغری| رژیم غذایی| سلامتی

کدخبر : 353

رژیم غذایی مایعات به تسریع کاهش وزن کمک می کند، اما کارشناسان تغذیه می گویند این رژیم‌های غذایی خطراتی برای سلامتی انسان دارد.

این نوع از رژیم‌های غذایی از نوشیدنی‌های متداول همچون آب میوه و آب سبزیجات که سم زدایی و پاکسازی بدن را به همراه دارند تا سوپ‌های کم کالری را شامل می‌شوند.

اما کارشناسان تغذیه هشدار می‌دهند که این رژیم‌های غذایی خطراتی برای سلامتی دارند و برای اکثر افراد نامناسب هستند.

سرویس سلامت همگانی انگلیس (NHS) رژیم غذایی حاوی ۸۰۰ کالری در روز را فقط برای گروه‌های خاص به ویژه افراد چاق یا مبتلا به چاقی شدید توصیه می‌کند که ضرورت دارد دیابت نوع دو را کنترل کنند.

کارشناسان انجمن رژیم غذایی انگلیس اظهار داشتند: رژیم‌های غذایی مایعات برای مردم جذاب هستند، زیرا افراد به دنبال یک راه حل سریع برای درمان چاقی هستند، اما این نوع رژیم غذایی واقعا سخت است.

آب میوه و آب سبزیجات حاوی مقدار زیادی مواد معدنی و ویتامین است، اما پروتئین یا چربی بسیار کمی دارد و حتی از نظر مقدار فیبر خوراکی نیز تنها در صورتی که تمام بخش‌های مختلف میوه از جمله پوست و دانه‌ها استفاده شود، ممکن است فیبر کافی به بدن برساند.

برای مثال در صورت داشتن رژیم غذایی مایعات برای مدت طولانی به تدریج ذخایر آهن مصرف می‌شود که می‌تواند منجر به کم خونی در زنان شود، توده عضلانی کاهش می‌یابد و روده، ریه‌ها و کبد برای حفظ عملکرد طبیعی بدن، باید سخت‌تر کار کنند.

از سوی دیگر آب میوه‌ها که حاوی مقدار زیادی اسیدهای طبیعی هستند نیز می‌توانند مینای دندان را از بین ببرند و کمبود کالری می‌تواند بوی تنفس را متفاوت کند.

از این رو متخصصان تغذیه معمولا با رژیم‌های غذایی سختگیرانه به ویژه برای مدت زمان طولانی موافق نیستند و برنامه‌های غذایی متعادل‌تر و براساس مشورت با متخصص و متناسب با ویژگی‌های بدن هر فرد را توصیه می‌کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: