قیمت مرغ | آخرین قیمت مرغ | قیمت مرغ رو به نزول

کدخبر : 553

بررسی های میدانی نشان می‌دهد که قیمت مرغ کیلویی ۵۶ هزار تومان، سینه ۱۱۰ هزار تومان، فیله ۱۱۱ هزار تومان و ران مرغ ۵۲ هزار تومان است.

قیمت مرغ تازه نرخ مرداد ماه اعلام شد. خرید با قیمت واقعی مرغ سراب شد. قیمت مرغ با تغییر نامحسوسی همراه بود. بررسی های میدانی نشان می‌دهد که قیمت مرغ کیلویی ۵۶ هزار تومان، سینه ۱۱۰ هزار تومان، فیله ۱۱۱ هزار تومان و ران مرغ ۵۲ هزار تومان است.

قیمت مرغ

قیمت مرغ تازه نرخ مرداد ماه 1401

نایب رییس انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: مرغداری‌ها هر کیلو مرغ زنده را ۳۷ هزار تومان به فروش می‌رسانند و این نرخ در خرده‌فروشی‌ها نیز نباید بالاتر از ۵۵ هزار تومان باشد.

بررسی های میدانی نشان می‌دهد که قیمت کنونی هر کیلو مرغ ۵۶ هزار تومان، سینه ۱۱۰ هزار تومان، فیله ۱۱۱ هزار تومان و ران مرغ ۵۲ هزار تومان است.

عنوان قیمت به تومان

مرغ کامل تازه، بسته‌بندی کیسه‌ای (پوشش کیسه نایلونی) ۵۶,۰۰۰

ران مرغ بدون پوست ۶۸,۰۰۰

کتف مرغ ۴۶,۴۴۰

ران مرغ با پوست ۵۲,۹۲۰

مغز ران مرغ ۷۵,۰۰۰

ساق مرغ ۸۴,۲۸۰

سینه مرغ ۱۱۰,۱۶۰

سینه مرغ بدون استخوان با کتف ۱۰۰,۹۸۰

فیله مرغ ۱۱۱,۰۰۰

حبیب اسداله‌نژاد، نایب رییس انجمن صنفی مرغداران گوشتی درباره قیمت مرغ می‌گوید: مرغداری‌ها هر کیلو مرغ زنده را ۳۷ هزار تومان به فروش می‌رسانند و این نرخ در خرده‌فروشی‌ها نیز نباید بالاتر از ۵۵ هزار تومان باشد.

وی می‌افزاید: با توجه به اینکه نرخ مرغ زنده ۳۷ هزار تومان است، فروش آن بالاتر از کیلویی ۵۵ هزار تومان به منزله تخلف در واحدهای صنفی است. تولیدکنندگان این صنف به‌شدت در حال زیان‌دهی هستند.

در حالی که قیمت هر کیلوگرم مرغ داخلی در بازار کشورمان ۵۴ هزار تومان و در آرژانتین به عنوان ارزان‌ترین کشور ۳۶ هزار تومان است، این سوال پیش می آید که شرکت پشتیبانی امور دام قیمت مرغ های وارداتی ۱۴ هزار تومانی را چگونه محاسبه کرده است.

قیمت مرغ

قیمت مرغ وارداتی چقدر است؟

قیمت هرکیلوگرم مرغ در بازار در محدود ۵۴ هزار تومان است که هنوز به حداکثر قیمت مصوب ۵۹۸۰۰ تومانی خود نرسیده است؛ هرچند بر اساس گزارش‌های میدانی این محصول در برخی نقاط تهران به شکل غیرقانونی تا ۶۴ هزار تومان نیز به فروش می رسد.

در حالی که قیمت مصوب مرغ و حتی قیمت های فعلی این محصول در بازار، مورد اعتراض مرغداران قرار گرفته است، خبر رسید شرکت پشیتبانی امور دام قیمت مرغ های وارداتی منجمد را ۱۴ هزار تومان اعلام کرد؛ هرچند دبیر انجمن تأمین‌کنندگان فرآورده خام دامی نیز قیمت تمام‌شده مرغ  را بیشتر از این دانست و اظهار  کرد: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید قیمت هرکیلوگرم از این محصول به ۱۶ هزار تومان رسیده است.

قیمت مرغ در دیگر کشورها

قیمت مرغ منجمد وارداتی ۱۴ یا ۱۶ هزار تومانی (با احتساب هزینه های واردات) تفاوت عمیقی با قیمت این محصول در ایران دارد. 

با نگاهی به قیمت های روز جهانی نیز مشخص می شود که قیمت هر کیلوگرم مرغ در آرژانتین به عنوان ارزان ترین کشور ۱.۳۹ دلار و هنگ‌کنک به عنوان گران قیمت ترین ۱۱ .۱۷ دلار است و این محصول در کشور همسایه ترکیه ۱.۹۷ دلار و پاکستان ۱.۸۳ دلار است.

با در نظر گرفتن قیمت دلار نیمایی  ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم مرغ آرژانتینی ۳۶ هزار و ۴۰۰ تومان و ترکیه ای ۵۱ هزار و ۶۰۰ تومان می شود که سنخیتی با قیمت‌های یاد شده ندارد.

بر اساس پیگیری‌های انجام شده از انجمن تأمین‌کنندگان فرآورده خام دامی مشخص شد که تعیین قیمت فروش ۱۴ هزار تومانی برای مرغ های منجمد وارداتی مربوط به مرغ‌هایی است که ستاد تنظیم بازار در اسفند ۱۳۹۹ مصوب کرده و با ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی به کشور وارد شده است. 

مرغ منجمد وارداتی کیلویی چند؟

 از فروردین ماه سال ۱۴۰۰ که واردات مرغ منجمد در دستور کار قرار گرفت حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تن مرغ منجمد از کشورهای ترکیه و برزیل تخصیص و تامین ارز شده و بخش عمده آن وارد کشور شده است اما به رغم پیگیری‌های فراوان، واردکنندگان از روند قیمت گذاری و همچنین نحوه پرداخت بهای کالای تحویلی توسط شرکت پشتیبانی امور دام ناراضی هستند.

در همین زمینه احمد شاد، دبیر انجمن تامین کنندگان فرآورده‌های خام دامی در خصوص قیمت گذاری مرغ منجمد وارداتی گفت: محدودیت توان ذخیره سازی و واردات حجم‌  زیادی از مرغ منجمد در زمان محدود در کنار اتفاقاتی نظیر جنگ روسیه و اوکراین و اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها باعث شد قیمت تمام شده واردات مرغ افزایش یابد اما قیمت‌های (هرکیلوگرم ۱۴ هزار تومان) اعلامی جوابگوی هزینه‌های واردات نیست.

وی خاطرنشان کرد: گران بودن عوارض وزارت راه برای کامیون‌های خارجی، هزینه‌های مربوط به ذبح شرعی، هزینه‌های حمل محموله‌ها برای آزمایش به استان‌های دیگر (به دلیل نبود آزمایشگاه‌های مناسب در مرز بازرگان)، افزایش هزینه‌های انتقال ارز با توجه به ارز تخصیصی و عدم گنجایش سردخانه‌های شرکت پشتیبانی امور دام برای این حجم از واردات مرغ باعث شده قیمت تمام شده مرغ منجمد وارداتی حدود ۱۶ هزار تومان باشد.

شاد افزود: به نظر می رسد قیمت تمام شده مرغ‌های وارداتی شرکت پشتیبانی امور دام هم در همین محدوده باشد اما قیمت خرید اعلامی از سوی این شرکت کمتر از قیمت تمام شده واردات است.

دبیر انجمن تامین کنندگان فرآورده های خام دامی با اشاره به وضعیت پرداخت شرکت پشتیبانی امور دام از فروردین ماه ۱۴۰۰ گفت: شرکت پشتیبانی امور دام به ازای تحویل هر کیلوگرم مرغ منجمد وارداتی تنها ۱۲ هزار تومان به صورت علی الحساب به تامین کنندگان پرداخته است و معلوم نیست طلب آنان از شرکت پشتیبانی چه زمانی وصول می شود و همین امر نیز فشار زیادی را برای تامین نقدینگی به تجار وارد کرده است.

وی متذکر شد: در قیمت‌های اعلامی شرکت پشتیبانی امور دام عملا سودی نصیب تامین کنندگان نمی شود در حالی که قیمت‌های فروش مرغ منجمد وارداتی که در انحصار شرکت پشتیبانی امور دام است به مراتب بالاتر از قیمت خرید است و توزیع کنندگان همین مرغ در میادین و مراکز عرضه سود مناسبی دارند.

شاد تصریح کرد: با توجه به حجم واردات مرغ منجمد و همچنین خرید مرغ مازاد مرغداران پس از اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها در اردیبهشت ماه به نظر می رسد ذخیره مرغ منجمد در کشور در حداکثر ممکن باشد اما به دلیل کاهش مصرف مرغ در کشور طی ماه‌های اخیر باید منتظر ماند و دید شرکت پشتیبانی امور دام برای جلوگیری از انقلاب تاریخ مصرف این حجم از مرغ ذخیره شده در کشور چه تدبیری اندیشیده است.

بنابر این گزارش شرکت پشتیبانی امور دام پیش از این قیمت هرکیلوگرم مرغ منجمد وارداتی را حدود هرکیلوگرم ۱۴ هزار تومان اعلام کرده بود.  قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم در بازار ۵۴ هزار تومان است.

قیمت مرغ تازه نرخ مرداد ماه 1401 | خرید با قیمت واقعی مرغ سراب شد

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: